Conventus Terra Mariana > Religioon > Opus Dei rajaja Josemaría Escrivá de Balagueri (1902-1975) elulugu (2009)

Opus Dei rajaja Josemaría Escrivá de Balagueri (1902-1975) elulugu (2009)


Opus Dei rajaja Püha Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975)
© www.escrivaworks.org ; 2009

Josemaría Escrivá sündis Barbastros, Hispaanias, 9. jaanuaril 1902. Tal oli neli őde – Carmen (1899-1994) ja neli nooremat, kes surid väga noorelt – ning üks vend – Santiago (1919-1994). Vanemad, José ja Dolores, andsid oma lastele sügavalt kristliku kasvatuse. 

1915. aastal läks Josemaría isa tekstiiliettevőte pankrotti ja pere asus elama Logrońosse, kus José leidis teist tööd. Esimest korda tundis Josemaría oma kutsumust Logrońos. Ta nägi lumel kerjusmunga paljaste jalgade jälgi, kes oli just seda teed läinud, ja tundis, et Jumal tahab temalt midagi, ehkki ta ei saanud täpselt aru, mida. Ta arvas, et jőuab selles kergemini arusaamisele, kui saab preestriks, ning alustas preestriőpinguid esmalt Logrońos ja seejärel Zaragozas. Isa nőuande järgi őppis ta Zaragoza Ülikoolis ka őigusteadust. Isa suri tal 1924. aastal ning Josemaríast sai perekonna pea. Ta sai preestripühitsuse 28. märtsil 1925 ning alustas tööd maakoguduses ning hiljem Zaragozas. 

1927. aastal sai Isa Josemaría oma piiskopilt loa minna Madridi, et kirjutada doktoritööd őigusteaduse alal. Seal, 2.oktoobril 1928, näitas Jumal talle selgelt kätte missiooni, mida ta oli aimamisi osutanud mitme aasta jooksul, ning Isa Josemaría asutas Opus Dei. Alates sellest päevast töötas ta kogu jőuga, et arendada asutist, mida Jumal oli tal palunud, täites samal ajal edasi erinevaid preestrikohustusi, mis tal tollal olid. See viis ta iga päev haiguse ja vaesuse keskele Madridi haiglates ja vaestelinnaosades. 

Kui 1936. aastal puhkes Hispaania kodusőda, oli Josemaría Madridis. Usuline tagakiusamine sundis teda otsima pelgupaika mitmetes kohtades. Ta täitis salaja preestrikohustusi, kuni lőpuks sai lahkuda Madridist. Ta pőgenes üle Püreneede Lőuna-Prantsusmaale ja asus seejärel elama Burgosesse. 

Kui sőda 1939. aastal lőppes, pöördus ta tagasi Madridi. Järgnevatel aastatel juhtis ta paljusid rekollektsioone ilmikutele, preestritele ja usuordude liikmetele. Samal 1939. aastal sai ta doktorikraadi őigusteaduse alal.

1946. aastal asus ta elama Rooma. Seal sai ta doktorikraadi teoloogia alal Lateraani Ülikoolist ning ta nimetati kahe Vatikani Kongregatsiooni konsultoriks, Pontifikaalse Teoloogiaakadeemia auliikmeks ja Tema Pühaduse auprelaadiks. Ta jälgis hoolega Vatikani Teise Kirikukogu ettevalmistustöid ning selle mitmeid istungeid (1962-1965), hoides kontakti paljude kirikukogu juhtidega. Roomast käis ta tihti paljudes Euroopa riikides, et ergutada Opus Dei apostellikku tegevust. Samal eesmärgil oli ta 1970. ja 1975. aasta vahel pikkadel reisidel Mehhikos, Hispaanias, Portugalis, Lőuna-Ameerikas ja Guatemaalas, kus ta pidas katehheesikohtumisi, millest sai osa väga suur hulk mehi ja naisi. 

Ta suri Roomas 26. juunil 1975. Tuhanded inimesed, nende seas palju piiskoppe (kolmandik kőigist maailma piiskoppidest), taotlesid, et Püha Tool avaks tema őndsakskuulutamise ja kanoniseerimise protsessi. 

Paavst Johannes Paulus II kuulutas Josemaría Escrivá őndsaks 17. mail 1992 ja pühakuks kümme aastat hiljem, 6. oktoobril 2002, Rooma Püha Peetruse väljakul väga suure hulga inimeste ees. Oma päevakohases jutluses ütles Paavst: “Käige tema jalajälgedes ja levitage ühiskonnas arusaamist, et me oleme kutsutud pühadusele, olgu meie rass, klass, kultuur vői vanus milline tahes.”

 

© Conventus Terra Mariana